LT1963AEQ-2.5#TRPBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
LT1963AEQ-2.5#TRPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT1963AEQ-2.5#TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT1963AEQ-2.5#TRPBF
Manufacturer Analog Devices
Description LDO Regulator Pos 2.5V 1.5A 6-Pin(5+Tab) DDPAK T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 9832 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):20V
Supplier Device Package:5-DDPAK
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
PSRR:63dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1.5A 5-DDPAK
Current - Supply (Max):120mA
Current - Quiescent (Iq):1.5mA
Current - Output:1.5A