LT1763CS8-1.8#TRPBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
LT1763CS8-1.8#TRPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT1763CS8-1.8#TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT1763CS8-1.8#TRPBF
Manufacturer Analog Devices
Description LDO Regulator Pos 1.8V 0.5A 8-Pin SOIC N T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 7464 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.45V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):20V
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
PSRR:65dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:LT1763CS8-1.8#TRPBF-ND
LT1763CS8-1.8#TRPBFTR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 500mA 8-SOIC
Current - Output:500mA