LT1240-7ZB1
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT1240-7ZB1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT1240-7ZB1
Manufacturer Bel
Description AC/DC CONVERTER
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Weight:3000g
Voltage - Nominal:27.25V
Voltage - Input:85 ~ 255 VAC
Type:Enclosed
Termination Style:Terminal Block
Size / Dimension:6.63" L x 5.57" W x 4.40" H (168.50mm x 141.50mm x 111.00mm)
Series:Melcher T
Power - Max:500W
Operating Temperature:-25°C ~ 71°C
Number of Cells:1
Mounting Type:DIN Rail
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:LED Indicator
Detailed Description:Enclosed Battery Charger 27.25V 14.5A 24V
Charge Time:-
Charge Current - Max:14.5A
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Cell Size:24V