LT1236ACN8-10#PBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
LT1236ACN8-10#PBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT1236ACN8-10#PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT1236ACN8-10#PBF
Manufacturer Analog Devices
Description Three Terminal Voltage Reference, 1 Output, 10V, Trim/Adjustable, BIPolar, PDIP8
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5257 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):10V
Voltage - Input:11.5 V ~ 40 V
Tolerance:±0.05%
Temperature Coefficient:5ppm/°C
Supplier Device Package:8-PDIP
Series:-
Reference Type:Series, Shunt, Buried Zener
Packaging:Tube
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)
Output Type:Fixed
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Noise - 10Hz to 10kHz:3.5µVrms
Noise - 0.1Hz to 10Hz:6µVp-p
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Detailed Description:Series, Shunt, Buried Zener Voltage Reference IC ±0.05% 10mA 8-PDIP
Current - Supply:2mA
Current - Output:10mA
Current - Cathode:1.7mA