LT1085IM-3.6#TRPBF
ADI (Analog Devices, Inc.)
LT1085IM-3.6#TRPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LT1085IM-3.6#TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LT1085IM-3.6#TRPBF
Manufacturer ADI (Analog Devices, Inc.)
Description IC REG LINEAR 3.6V 3A D2PAK-3
(In US Dollars)
750 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.5V @ 3A
Voltage - Output (Min/Fixed):3.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):20V
Supplier Device Package:D2PAK-3
Series:-
Protection Features:Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
PSRR:72dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.6V 3A D2PAK-3
Current - Quiescent (Iq):10mA
Current - Output:3A