LS240D12R
Crydom
LS240D12R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LS240D12R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LS240D12R
Manufacturer Crydom
Description SSR RELAY SPST-NO 12A 24-280V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 549 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Load:24V ~ 280V
Voltage - Input:4 ~ 10VDC
Termination Style:PC Pin
Supplier Device Package:4-SIP
Series:LS
Packaging:Bulk
Package / Case:4-SIP
Output Type:AC
Other Names:CC1550
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Load Current:12A