LR254003CR
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LR254003CR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LR254003CR
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE HLDR CART 250V 400A CHASSIS
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage:250V
Termination Style:Box Lug
Series:Class R
Other Names:LR25400-3CR
Orientation:-
Number of Circuits:3
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Fuseholder Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Fuse Size:2.343" Dia x 8.626" L (59.5mm x 219.1mm)
For Use With/Related Products:Class R
Detailed Description:Fuse Holder 400A 250V 3 Circuit Cartridge Chassis Mount
Current Rating:400A