LQH2HPN1R5NJ0L
Murata Electronics
LQH2HPN1R5NJ0L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LQH2HPN1R5NJ0L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LQH2HPN1R5NJ0L
Manufacturer Murata
Description Ind Chip Wirewound 1.5uH 30% 1008 Emboss T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 61434 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Shielding:Shielded
Series:LQH2
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:-
Inductance Frequency - Test:1MHz
Inductance:1.5µH
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Frequency - Self Resonant:10MHz
Detailed Description:1.5µH Shielded Wirewound Inductor 1.5A 116 mOhm Max 1008 (2520 Metric)
DC Resistance (DCR):116 mOhm Max
Current Rating:1.5A