LQ035Q3DY01
Sharp Microelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LQ035Q3DY01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LQ035Q3DY01
Manufacturer Sharp Microelectronics
Description LCD TFT 3.5" 320X240 QVGA
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Viewing Area:53.64mm W x 71.52mm H
Touchscreen:-
Series:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Interface:Parallel, 18-Bit (RGB)
Graphics Color:Red, Green, Blue (RGB)
Dot Size:-
Dot Pixels:240 x 320
Dot Pitch:0.22mm W x 0.22mm H
Display Type:TFT - Color
Display Mode:Transmissive
Diagonal Screen Size:3.5" (88.90mm)
Detailed Description:Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 18-Bit (RGB) 3.5" (88.90mm) 240 x 320