LPC845M301JHI33Y
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LPC845M301JHI33Y with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LPC845M301JHI33Y with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LPC845M301JHI33Y |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | MCU 32-Bit LPC845 ARM Cortex-M0+ RISC 64KB Flash 1.8V to 3.6V 32-Pin HVQFN T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.136 | $1.928 | $1.739 | $1.701 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 32-HVQFN (5x5) |
| Speed: | 30MHz |
| Series: | LPC84x |
| RAM Size: | 16K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, POR, PWM, WDT |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | 568-14091-2 935336507518 LPC845M301JHI33Y-ND |
| Oscillator Type: | Internal/External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of I/O: | 29 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M0+ LPC84x Microcontroller IC 32-Bit 30MHz 64KB (64K x 8) FLASH 32-HVQFN (5x5) |
| Data Converters: | A/D 12x12b, D/A 1x10b |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M0+ |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LPC845M301JHI33Y, use the request quote form to request LPC845M301JHI33Y pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LPC845M301JHI33Y.The price and lead time for LPC845M301JHI33Y depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LPC845M301JHI33Y.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
