LP8340CDT-1.8/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP8340CDT-1.8/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP8340CDT-1.8/NOPB
Manufacturer N/A
Description IC REG LINEAR 1.8V 1A TO252-3
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.4V @ 800mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):10V
Supplier Device Package:TO-252-3
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tube
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
PSRR:55dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:*LP8340CDT-1.8
*LP8340CDT-1.8/NOPB
LP8340CDT-1.8
LP8340CDT-1.8-ND
Operating Temperature:0°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A TO-252-3
Current - Supply (Max):170µA
Current - Quiescent (Iq):100µA
Current - Output:1A