LP5900SDX-1.5/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP5900SDX-1.5/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP5900SDX-1.5/NOPB
Manufacturer N/A
Description IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6WSON
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.15V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:6-WSON (2.2x2.5)
Series:-
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-WDFN Exposed Pad
PSRR:85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 150mA 6-WSON (2.2x2.5)
Current - Supply (Max):230µA
Current - Quiescent (Iq):50µA
Current - Output:150mA