LP3875EMPX-2.5/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP3875EMPX-2.5/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP3875EMPX-2.5/NOPB
Manufacturer N/A
Description IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SOT223-5
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):7V
Supplier Device Package:SOT-223-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-261-5, TO-261AB
PSRR:73dB ~ 57dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:LP3875EMPX-2.5
LP3875EMPX-2.5-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1.5A SOT-223-5
Current - Supply (Max):15mA
Current - Quiescent (Iq):5mA
Current - Output:1.5A