LP38693SD-2.5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP38693SD-2.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP38693SD-2.5
Manufacturer N/A
Description 500-mA, 10-V, low-dropout voltage regulator with enable 6-WSON -40 to 125
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 28881 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.73V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):10V
Supplier Device Package:6-WSON (3x3)
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Temperature
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:6-WDFN Exposed Pad
PSRR:55dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:LP38693SD-2.5DKR
LP38693SD25
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA 6-WSON (3x3)
Current - Supply (Max):100µA
Current - Quiescent (Iq):55µA
Current - Output:500mA