LP3855ESX-3.3/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP3855ESX-3.3/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP3855ESX-3.3/NOPB
Manufacturer N/A
Description 1.5-A, 7-V, ultra-low-dropout voltage regulator with enable 5-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 14360 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.38V @ 1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):7V
Supplier Device Package:DDPAK/TO-263-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
PSRR:73dB ~ 57dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:LP3855ESX-3.3/NOPBTR
LP3855ESX33NOPB
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1.5A DDPAK/TO-263-5
Current - Supply (Max):10mA
Current - Quiescent (Iq):3mA
Current - Output:1.5A