LP3852ET-3.3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP3852ET-3.3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP3852ET-3.3
Manufacturer N/A
Description
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 4795 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.38V @ 1.5A
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):7V
Supplier Device Package:TO-220-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-5 Formed Leads
PSRR:73dB ~ 57dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1.5A TO-220-5
Current - Supply (Max):10mA
Current - Quiescent (Iq):3mA
Current - Output:1.5A