LP2986AIM-3.3/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP2986AIM-3.3/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP2986AIM-3.3/NOPB
Manufacturer N/A
Description IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8SOIC
(In US Dollars)
1 pcs95 pcs190 pcs570 pcs1045 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 200mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
PSRR:65dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:*LP2986AIM-3.3/NOPB
LP2986AIM33NOPB
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 200mA 8-SOIC
Current - Supply (Max):3.7mA
Current - Quiescent (Iq):120µA
Current - Output:200mA