LP2985AIBP-3.3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP2985AIBP-3.3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP2985AIBP-3.3
Manufacturer N/A
Description IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5USMD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.58V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:5-µSMD (0.93x1.11)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:5-VFBGA
PSRR:45dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:LP2985AIBP-3.3TR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA 5-µSMD (0.93x1.11)
Current - Supply (Max):2.5mA
Current - Quiescent (Iq):95µA
Current - Output:150mA