LP2951ACM-3.3/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP2951ACM-3.3/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP2951ACM-3.3/NOPB
Manufacturer N/A
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 25597 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):30V
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
PSRR:-
Output Type:Adjustable (Fixed)
Output Configuration:Positive
Other Names:*LP2951ACM-3.3/NOPB
LP2951ACM33NOPB
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 3.3V, 1.24 V ~ 29 V 100mA 8-SOIC
Current - Supply (Max):14mA
Current - Quiescent (Iq):120µA
Current - Output:100mA