LP24-250B9
Pulse Electronics Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP24-250B9 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP24-250B9
Manufacturer Pulse Electronics Corporation
Description XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Weight:0.438 lb (198.67g)
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 12V, Series 24V
Voltage - Primary:-
Voltage - Isolation:1500Vrms
Type:Semi-Toroidal
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:47.63mm L x 39.67mm W
Series:Low Profile Plug-In
Secondary Winding(s):Dual
Primary Winding(s):Dual
Power - Max:6 VA
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):21.59mm
Current - Output (Max):Parallel 500mA, Series 250mA