LM78L12ACZ/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM78L12ACZ/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM78L12ACZ/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM78L12ACZ/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Standard Regulator Pos 12V 0.1A 3-Pin TO-92 Bulk / IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.429 | $0.387 | $0.349 | $0.342 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 12V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 35V |
| Supplier Device Package: | TO-92-3 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| PSRR: | 54dB (120Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | *LM78L12ACZ/NOPB LM78L12 LM78L12ACZNOPB UA78L12 UA78L12ACZ |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 100mA TO-92-3 |
| Current - Quiescent (Iq): | 3mA |
| Current - Output: | 100mA |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | LM78L12 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM78L12ACZ/NOPB, use the request quote form to request LM78L12ACZ/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM78L12ACZ/NOPB.The price and lead time for LM78L12ACZ/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM78L12ACZ/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
