LM7808CT
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM7808CT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM7808CT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM7808CT |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | LM78XX Series 8 V Fixed Output 1 A 3-Terminal LDO Voltage Regulator TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.307 | $0.277 | $0.25 | $0.245 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 2V @ 1A (Typ) |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 8V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 35V |
| Supplier Device Package: | TO-220-3 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| PSRR: | 73dB (120Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | LM7808CTFS LM780CTFS-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8V 1A TO-220-3 |
| Current - Quiescent (Iq): | 8mA |
| Current - Output: | 1A |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | LM7808 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM7808CT, use the request quote form to request LM7808CT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM7808CT.The price and lead time for LM7808CT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM7808CT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
