LM76003RNPT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM76003RNPT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM76003RNPT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM76003RNPT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG BUCK ADJ 3.5A SYNC 30WQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | 500 pcs | 1250 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $4.473 | $4.078 | $3.552 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 57V |
| Voltage - Input (Min): | 3.5V |
| Voltage - Input (Max): | 60V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 30-WQFN (6x4) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 30-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-47536-2 LM76003RNPT-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 300kHz ~ 2.2MHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3.5A 30-WFQFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 3.5A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM76003RNPT, use the request quote form to request LM76003RNPT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM76003RNPT.The price and lead time for LM76003RNPT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM76003RNPT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
