LM76002EVM-500K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM76002EVM-500K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM76002EVM-500K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM76002EVM-500K |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | EVAL BOARD FOR LM76002 |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $50.88 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 3.3V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 3.5 V ~ 60 V |
| Utilized IC / Part: | LM76002 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | - |
| Regulator Topology: | Buck |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Other Names: | 296-48011 LM76002EVM-500K-ND |
| Note: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Frequency - Switching: | 500kHz |
| Detailed Description: | LM76002 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 2.5A |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM76002EVM-500K, use the request quote form to request LM76002EVM-500K pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM76002EVM-500K.The price and lead time for LM76002EVM-500K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM76002EVM-500K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
