LM75ADP,118
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM75ADP,118 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM75ADP,118 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM75ADP,118 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | SENSOR DIGITAL -55C-125C 8TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | 5000 pcs | 7500 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.276 | $0.256 | $0.239 | |||
| 12500 pcs | 17500 pcs | 25000 pcs | |||
| $0.237 | $0.233 | $0.227 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.8 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Test Condition: | -25°C ~ 100°C (-55°C ~ 125°C) |
| Supplier Device Package: | 8-TSSOP |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Digital, Local |
| Sensing Temperature - Remote: | - |
| Sensing Temperature - Local: | -55°C ~ 125°C |
| Resolution: | 10 b |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type: | I²C |
| Other Names: | 568-4227-2 935269776118 LM75ADP-T LM75ADP-T-ND LM75ADP118 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Output Switch, Programmable Limit, Programmable Resolution, Shutdown Mode |
| Detailed Description: | Temperature Sensor Digital, Local -55°C ~ 125°C 10 b 8-TSSOP |
| Accuracy - Highest (Lowest): | ±2°C (±3°C) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM75ADP,118, use the request quote form to request LM75ADP,118 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM75ADP,118.The price and lead time for LM75ADP,118 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM75ADP,118.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

