LM73605EVM-5V-2MHZ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM73605EVM-5V-2MHZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LM73605EVM-5V-2MHZ
Manufacturer N/A
Description EVAL BOARD FOR LM73605
Lead Free Status / RoHS Status
In stock 10 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Output:5V
Voltage - Input:6 V ~ 36 V
Utilized IC / Part:LM73605
Supplied Contents:Board(s)
Series:-
Regulator Topology:Buck
Outputs and Type:1, Non-Isolated
Other Names:296-48008
LM73605EVM-5V-2MHZ-ND
Note:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Main Purpose:DC/DC, Step Down
Frequency - Switching:2.2MHz
Detailed Description:LM73605 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board
Current - Output:5A