LM709H
National Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM709H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM709H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM709H |
|---|---|
| Manufacturer | National Semiconductor |
| Description | IC Op Amp General Purpse TO-99-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | ±9 V ~ 15 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset: | 1mV |
| Supplier Device Package: | TO-5-8 |
| Slew Rate: | 0.25 V/µs |
| Series: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-205AA, TO-5-8 Metal Can |
| Output Type: | - |
| Other Names: | *LM709H |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Circuits: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | General Purpose Amplifier 1 Circuit TO-5-8 |
| Current - Supply: | 2.6mA |
| Current - Input Bias: | 200nA |
| Base Part Number: | LM709 |
| Amplifier Type: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM709H, use the request quote form to request LM709H pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM709H.The price and lead time for LM709H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM709H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
