LM6171BIN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM6171BIN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM6171BIN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM6171BIN |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | ROHS3Compliant EAR99 LM6171 Tube op amp buffer circuit 9.81mm 3.5muA 9V 100000kHz |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.69 | $3.331 | $3.004 | $2.939 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 5.5 V ~ 34 V, ±2.75 V ~ 17 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset: | 1.5mV |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Slew Rate: | 3600 V/µs |
| Series: | VIP™ III |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Gain Bandwidth Product: | 100MHz |
| Detailed Description: | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-PDIP |
| Current - Supply: | 2.5mA |
| Current - Output / Channel: | 116mA |
| Current - Input Bias: | 1µA |
| Base Part Number: | LM6171 |
| Amplifier Type: | Voltage Feedback |
| -3db Bandwidth: | 160MHz |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM6171BIN, use the request quote form to request LM6171BIN pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM6171BIN.The price and lead time for LM6171BIN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM6171BIN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
