LM555CMMX/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM555CMMX/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM555CMMX/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM555CMMX/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Highly Stable 555 Timer 8-VSSOP 0 to 70 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.575 | $0.519 | $0.468 | $0.458 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 16 V |
|---|---|
| Type: | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Supplier Device Package: | 8-VSSOP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Other Names: | *LM555CMMX *LM555CMMX/NOPB 296-42639-2 LM555CMMX LM555CMMX-ND LM555CMMX/NOPB-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency: | 100kHz |
| Detailed Description: | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 100kHz 8-VSSOP |
| Current - Supply: | 10mA |
| Count: | - |
| Base Part Number: | LM555 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM555CMMX/NOPB, use the request quote form to request LM555CMMX/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM555CMMX/NOPB.The price and lead time for LM555CMMX/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM555CMMX/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
