LM5176PWPR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM5176PWPR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM5176PWPR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM5176PWPR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Buck-Boost Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 28-HTSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.051 | $4.559 | $4.112 | $4.023 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4.2 V ~ 55 V |
|---|---|
| Topology: | Buck-Boost |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 28-HTSSOP |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Output Phases: | 1 |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-49223-2 LM5176PWPR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up/Step-Down |
| Frequency - Switching: | 100kHz ~ 600kHz |
| Duty Cycle (Max): | 50% |
| Detailed Description: | Buck-Boost Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 28-HTSSOP |
| Control Features: | Current Limit, Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start |
| Clock Sync: | Yes |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM5176PWPR, use the request quote form to request LM5176PWPR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM5176PWPR.The price and lead time for LM5176PWPR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM5176PWPR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
