LM51501QRUMTQ1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM51501QRUMTQ1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM51501QRUMTQ1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM51501QRUMTQ1 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | DC-DC Controller Single-OUT Boost 1.5V to 42V Input 16-Pin WQFN T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.662 | $1.50 | $1.353 | $1.323 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 42V |
| Voltage - Input (Min): | 1.5V |
| Voltage - Input (Max): | 42V |
| Topology: | Boost |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 16-WQFN (4x4) |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 16-WQFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-49483-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up |
| Frequency - Switching: | 220kHz ~ 2.3MHz |
| Detailed Description: | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 5V 1 Output 16-WQFN Exposed Pad |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM51501QRUMTQ1, use the request quote form to request LM51501QRUMTQ1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM51501QRUMTQ1.The price and lead time for LM51501QRUMTQ1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM51501QRUMTQ1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
