LM5116-12EVAL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM5116-12EVAL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LM5116-12EVAL
Manufacturer N/A
Description BOARD EVALUATION FOR LM5116-12
Lead Free Status / RoHS Status Not applicable / Not applicable
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output:12V
Voltage - Input:15 V ~ 80 V
Utilized IC / Part:LM5116
Supplied Contents:Board(s)
Series:-
Regulator Topology:Buck
Outputs and Type:1, Non-Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Main Purpose:DC/DC, Step Down
Frequency - Switching:250kHz
Detailed Description:LM5116 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board
Current - Output:5A