LM5105SD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM5105SD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM5105SD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM5105SD |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 1.8-A, 1.6-A 100-V half bridge gate driver with 8-V UVLO and programmable dead-time |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.181 | $1.969 | $1.776 | $1.737 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 14 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 10-WSON (4x4) |
| Series: | - |
| Rise / Fall Time (Typ): | 15ns, 15ns |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 10-WDFN Exposed Pad |
| Other Names: | LM5105SDTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Drivers: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Logic Voltage - VIL, VIH: | 0.8V, 2.2V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type: | Non-Inverting |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap): | 118V |
| Gate Type: | N-Channel MOSFET |
| Driven Configuration: | Half-Bridge |
| Detailed Description: | Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 10-WSON (4x4) |
| Current - Peak Output (Source, Sink): | 1.8A, 1.8A |
| Channel Type: | Synchronous |
| Base Part Number: | LM5105 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM5105SD, use the request quote form to request LM5105SD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM5105SD.The price and lead time for LM5105SD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM5105SD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
