LM5088MH-2EVAL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM5088MH-2EVAL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM5088MH-2EVAL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM5088MH-2EVAL |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | BOARD EVALUATION FOR LM5088MH-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | - |
|---|---|
| Voltage - Input: | 5.5 V ~ 55 V |
| Series: | - |
| Regulator Topology: | 7A |
| Primary Attributes: | LM5088 |
| Power - Output: | 1, Non-Isolated |
| Outputs and Type: | Fully Populated |
| Number of DAC's: | 250kHz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | LM5088MH-2EVAL |
| Hazardous Material Packing Requirements: | Board |
| Frequency - Switching: | Buck |
| Expanded Description: | LM5088 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Embedded: | DC/DC, Step Down |
| Description: | BOARD EVALUATION FOR LM5088MH-2 |
| Current - Output: | 5V |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM5088MH-2EVAL, use the request quote form to request LM5088MH-2EVAL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM5088MH-2EVAL.The price and lead time for LM5088MH-2EVAL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM5088MH-2EVAL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

