LM5036RJBT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM5036RJBT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM5036RJBT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM5036RJBT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | HALF-BRIDGE PWM CONTROLLER WITH |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | 500 pcs | 1250 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.931 | $3.528 | $2.975 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 7.5 V ~ 8.1 V |
|---|---|
| Topology: | Half-Bridge |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 28-WQFN (5x5) |
| Series: | - |
| Serial Interfaces: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | PWM |
| Output Phases: | 2 |
| Output Configuration: | Positive, Isolation Capable |
| Other Names: | 296-50220-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Function: | Step-Up/Step-Down |
| Frequency - Switching: | 2MHz |
| Duty Cycle (Max): | 50% |
| Detailed Description: | Half-Bridge Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 28-WQFN (5x5) |
| Control Features: | Current Limit, Frequency Control, Ramp |
| Clock Sync: | Yes |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM5036RJBT, use the request quote form to request LM5036RJBT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM5036RJBT.The price and lead time for LM5036RJBT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM5036RJBT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
