LM5008SD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM5008SD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM5008SD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM5008SD |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG BUCK ADJ 0.35A 8WSON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.984 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.5V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 75V |
| Voltage - Input (Min): | 9.5V |
| Voltage - Input (Max): | 95V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 8-WSON (4x4) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-WDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-35464-2 LM5008SDTR LM5008SDTR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 50kHz ~ 600kHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 350mA 8-WDFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 350mA |
| Base Part Number: | LM5008 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM5008SD, use the request quote form to request LM5008SD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM5008SD.The price and lead time for LM5008SD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM5008SD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
