LM4936MH/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM4936MH/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM4936MH/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM4936MH/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC AMP AUDIO PWR 2.2W AB 28TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 48 pcs | 144 pcs | 528 pcs | 1008 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.81 | $4.086 | $3.541 | $3.015 | $2.542 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Class AB |
| Supplier Device Package: | 28-HTSSOP |
| Series: | Boomer® |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Output Type: | 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones |
| Other Names: | *LM4936MH *LM4936MH/NOPB *LM4936MHNOPB 296-36644-5 LM4936MH LM4936MH-ND LM4936MH/NOPB-ND LM4936MHNOPB LM4936MHNOPB-ND LM4936MN/NOPB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 2.2W x 2 @ 3 Ohm; 110mW x 2 @ 32 Ohm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Bass Boost, Depop, I²C, Mute, Shutdown, SPI, Thermal Protection, Volume Control |
| Detailed Description: | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class AB 28-HTSSOP |
| Base Part Number: | LM4936 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM4936MH/NOPB, use the request quote form to request LM4936MH/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM4936MH/NOPB.The price and lead time for LM4936MH/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM4936MH/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
