LM49120TL/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM49120TL/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM49120TL/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM49120TL/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 1.3-W, stereo, analog input Class-AB audio amplifier with I2C interface 16-DSBGA -40 to 85 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.78 | $1.607 | $1.449 | $1.418 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Class AB |
| Supplier Device Package: | 16-uSMD |
| Series: | Boomer® |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-WFBGA |
| Output Type: | 1-Channel (Mono) with Stereo Headphones |
| Other Names: | LM49120TL/NOPBTR LM49120TLNOPB LM49120TLTR LM49120TLTR-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 1.3W x 1 @ 8 Ohm; 85mW x 2 @ 32 Ohm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Depop, I²C, Mute, Shutdown, Thermal Protection, Volume Control |
| Detailed Description: | Amplifier IC 1-Channel (Mono) with Stereo Headphones Class AB 16-uSMD |
| Base Part Number: | LM49120 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM49120TL/NOPB, use the request quote form to request LM49120TL/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM49120TL/NOPB.The price and lead time for LM49120TL/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM49120TL/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
