LM4891LD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM4891LD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM4891LD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM4891LD |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 10WSON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.2 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Type: | Class AB |
| Supplier Device Package: | 10-WSON (3x4) |
| Series: | Boomer® |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Output Type: | 1-Channel (Mono) |
| Other Names: | *LM4891LD LM4891LDCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 1W x 1 @ 8 Ohm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | Depop, Shutdown, Thermal Protection |
| Detailed Description: | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 10-WSON (3x4) |
| Base Part Number: | LM4891 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM4891LD, use the request quote form to request LM4891LD pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM4891LD.The price and lead time for LM4891LD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM4891LD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
