LM4041CEM3-ADJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM4041CEM3-ADJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM4041CEM3-ADJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM4041CEM3-ADJ |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Fixed & adjustable, 45-A, precision micropower shunt voltage reference 3-SOT-23 -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.832 | $0.751 | $0.677 | $0.662 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Max): | 1.233V |
|---|---|
| Voltage - Input: | - |
| Voltage - Breakdown: | SOT-23-3 |
| Thickness (Max): | 100ppm/°C |
| Taper: | Shunt |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology: | 12mA |
| Polarization: | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Phases: | 68µA |
| Other Names: | LM4041CEM3-ADJTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | - |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 10V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | LM4041CEM3-ADJ |
| Expanded Description: | Shunt Voltage Reference IC 10V ±0.5% 12mA SOT-23-3 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | ±0.5% |
| Description: | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 |
| Current - Supply: | - |
| Current - Cathode: | 20µVrms |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM4041CEM3-ADJ, use the request quote form to request LM4041CEM3-ADJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM4041CEM3-ADJ.The price and lead time for LM4041CEM3-ADJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM4041CEM3-ADJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
