LM4041B12IDBZR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM4041B12IDBZR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LM4041B12IDBZR
Manufacturer N/A
Description 1.2-V precision micropower shunt voltage reference with 0.2% accuracy 3-SOT-23 -40 to 85
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20165 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):1.225V
Voltage - Input:-
Tolerance:±0.2%
Temperature Coefficient:100ppm/°C
Reference Type:Shunt
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Output Type:Fixed
Other Names:296-20912-2
LM4041B12IDBZRG4
LM4041B12IDBZRG4-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Noise - 10Hz to 10kHz:20µVrms
Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 12mA SOT-23-3
Current - Supply:-
Current - Output:12mA