LM4040D25IDBZT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM4040D25IDBZT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LM4040D25IDBZT
Manufacturer N/A
Description Fixed voltage, 45-A, precision micropower shunt voltage reference 3-SOT-23 -40 to 85
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 47890 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Input:-
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:150ppm/°C
Reference Type:Shunt
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Output Type:Fixed
Other Names:296-26109-2
LM4040D25IDBZT-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Noise - 10Hz to 10kHz:35µVrms
Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA SOT-23-3
Current - Supply:-
Current - Output:15mA