LM4040CIX3-2.1+T
Maxim Integrated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM4040CIX3-2.1+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM4040CIX3-2.1+T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM4040CIX3-2.1+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC VREF SHUNT 2.048V SC70 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.70 | $5.381 | $4.304 | $4.089 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $3.766 | $3.573 | $3.444 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.048V |
|---|---|
| Voltage - Input: | - |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Temperature Coefficient: | 100ppm/°C |
| Supplier Device Package: | SC-70-3 |
| Series: | - |
| Reference Type: | Shunt |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | SC-70, SOT-323 |
| Output Type: | Fixed |
| Other Names: | LM4040CIX3-2.1+TCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | 28µVrms |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 15mA SC-70-3 |
| Current - Supply: | - |
| Current - Output: | 15mA |
| Current - Cathode: | 65µA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM4040CIX3-2.1+T, use the request quote form to request LM4040CIX3-2.1+T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM4040CIX3-2.1+T.The price and lead time for LM4040CIX3-2.1+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM4040CIX3-2.1+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

