LM3S8730-IBZ50-A2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM3S8730-IBZ50-A2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM3S8730-IBZ50-A2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM3S8730-IBZ50-A2 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 184 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $18.435 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.25 V ~ 2.75 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 108-BGA (10x10) |
| Speed: | 50MHz |
| Series: | Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000 |
| RAM Size: | 64K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 128KB (128K x 8) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 108-LFBGA |
| Other Names: | 296-25709 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 32 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) |
| Data Converters: | - |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M3 |
| Connectivity: | CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART |
| Base Part Number: | LM3S8730 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM3S8730-IBZ50-A2, use the request quote form to request LM3S8730-IBZ50-A2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM3S8730-IBZ50-A2.The price and lead time for LM3S8730-IBZ50-A2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM3S8730-IBZ50-A2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
