LM393PE4
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM393PE4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM393PE4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM393PE4 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC DUAL DIFF COMPARATOR 8-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 50 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.45 | $0.335 | $0.25 | $0.187 | $0.14 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 2 V ~ 36 V, ±1 V ~ 18 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset (Max): | 5mV @ 30V |
| Type: | Differential |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Series: | - |
| Propagation Delay (Max): | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | CMOS, MOS, Open-Collector, TTL |
| Other Names: | 296-49724 LM393PE4-ND LM393PG4 LM393PG4-ND |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Elements: | 2 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Hysteresis: | - |
| Detailed Description: | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 8-PDIP |
| Current - Quiescent (Max): | 2.5mA |
| Current - Output (Typ): | 20mA |
| Current - Input Bias (Max): | 0.25µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ): | - |
| Base Part Number: | LM393 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM393PE4, use the request quote form to request LM393PE4 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM393PE4.The price and lead time for LM393PE4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM393PE4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

