LM393N/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM393N/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM393N/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM393N/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC COMP DUAL LO PWR 8-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 40 pcs | 120 pcs | 520 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.91 | $0.753 | $0.615 | $0.486 | $0.389 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 2 V ~ 36 V, ±1 V ~ 18 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset (Max): | 5mV @ 30V |
| Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Series: | - |
| Propagation Delay (Max): | 700ns |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL |
| Other Names: | *LM393N/NOPB LM393NNOPB LM393NNS/NOPB |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Elements: | 2 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Hysteresis: | - |
| Detailed Description: | Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL 8-PDIP |
| Current - Quiescent (Max): | 2.5mA |
| Current - Output (Typ): | 16mA @ 5V |
| Current - Input Bias (Max): | 0.25µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ): | - |
| Base Part Number: | LM393 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM393N/NOPB, use the request quote form to request LM393N/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM393N/NOPB.The price and lead time for LM393N/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM393N/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

