LM393F-GE2
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM393F-GE2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM393F-GE2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM393F-GE2 |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | GROUND SENSE COMPARATOR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | 5000 pcs | 12500 pcs | 25000 pcs | 62500 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.103 | $0.097 | $0.088 | $0.083 | $0.08 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 3 V ~ 32 V, ±1.5 V ~ 16 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset (Max): | 4.5mV |
| Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | 8-SOP |
| Series: | - |
| Propagation Delay (Max): | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type: | Open Collector |
| Other Names: | LM393F-GE2TR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Elements: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Hysteresis: | - |
| Detailed Description: | Comparator General Purpose Open Collector 8-SOP |
| Current - Quiescent (Max): | 1mA |
| Current - Output (Typ): | 5nA @ 1.4V |
| Current - Input Bias (Max): | 250nA @ 1.4V |
| CMRR, PSRR (Typ): | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM393F-GE2, use the request quote form to request LM393F-GE2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM393F-GE2.The price and lead time for LM393F-GE2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM393F-GE2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

