LM3224MMX-ADJ/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM3224MMX-ADJ/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM3224MMX-ADJ/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM3224MMX-ADJ/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 615kHz/1.25MHz Step-up PWM DC/DC Converter 8-VSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.263 | $1.14 | $1.029 | $1.006 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.26V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 20V |
| Voltage - Input (Min): | 2.7V |
| Voltage - Input (Max): | 7V |
| Topology: | Boost |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 8-VSSOP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-38108-2 LM3224MMX-ADJ LM3224MMX-ADJ-ND LM3224MMX-ADJ/NOPB-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up |
| Frequency - Switching: | 615kHz, 1.25MHz |
| Detailed Description: | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.26V 1 Output 1.9A (Switch) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Current - Output: | 1.9A (Switch) |
| Base Part Number: | LM3224 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM3224MMX-ADJ/NOPB, use the request quote form to request LM3224MMX-ADJ/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM3224MMX-ADJ/NOPB.The price and lead time for LM3224MMX-ADJ/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM3224MMX-ADJ/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
