LM2901EDR2G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2901EDR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2901EDR2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2901EDR2G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC COMP QUAD SGL SUPPLY 14SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.109 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 3 V ~ 36 V, ±1.5 V ~ 18 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset (Max): | 7mV @ 5V |
| Type: | General Purpose |
| Series: | - |
| Propagation Delay (Max): | - |
| Output Type: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Elements: | 4 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Hysteresis: | - |
| Detailed Description: | Comparator General Purpose |
| Current - Quiescent (Max): | 2mA |
| Current - Output (Typ): | 16mA @ 5V |
| Current - Input Bias (Max): | 250nA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ): | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2901EDR2G, use the request quote form to request LM2901EDR2G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2901EDR2G.The price and lead time for LM2901EDR2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2901EDR2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

