LM285BXM-2.5/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM285BXM-2.5/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LM285BXM-2.5/NOPB
Manufacturer N/A
Description 2.5-V, 40C to +85C, micropower voltage reference diode 8-SOIC -40 to 85
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 19685 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Input:-
Tolerance:±1.5%
Temperature Coefficient:30ppm/°C
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Reference Type:Shunt
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Type:Fixed
Other Names:*LM285BXM-2.5
*LM285BXM-2.5/NOPB
LM285BXM-2.5
LM285BXM-2.5-ND
LM285BXM25NOPB
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Noise - 10Hz to 10kHz:120µVrms
Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:Shunt Voltage Reference IC ±1.5% 20mA 8-SOIC
Current - Supply:-
Current - Output:20mA